close
تبلیغات در اینترنت

پس از باران

معرفی

    این سایت مربوط به کتابخانه ملاعبدا... بشروی است که کتابخانه عمومی شهرستان بشرویه می باشد. سال تاسیس کتابخانه، 1346 می باشد ساعت کار کتابخانه: 8 صبح الی 8 عصر جهت عضویت در کتابخانه: مبلغ 35000 ریال، به همراه کارت شناسایی و یک قطعه عکس مراجعه فرمایید. آدرس: بشرویه، خ ملاعبدا... بشروی، کوچه 15.

آرشیو
آمار و ارقام
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 49
کل نظرات کل نظرات : 19
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 6

آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 46
بازدید دیروز بازدید دیروز : 2
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 0
بازدید هفته بازدید هفته : 48
بازدید ماه بازدید ماه : 71
بازدید سال بازدید سال : 528
بازدید کلی بازدید کلی : 4,158

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.226.36.60
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :

پس از بارانلينك خبر در سايت نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور

از لا به لاي يادداشت هاي همكاران:
محمود كاظم زاده رئيس اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان بشرويه

پس از باران ؛ به بهانه سالگرد ديدار تاريخي كتابداران با رهبر عزيز انقلاب

شايد امروزه دغدغه فرهنگي، يكي از مهمترين و اصلي ترين چالش هايي باشد كه معمولاً تمامي فرهنگ هاي جامعه انساني با آن مواجه هستند و به اقتضاي موقعيت فرهنگي، بعضي از اين فرهنگ ها حالت تهاجمي به خود گرفته‌اند و در برابر آن بسياري از فرهنگ ها بايد در مقابل اين تهاجم، دفاعي تاريخي از خود داشته باشند.
انقلاب اسلامي ايران نيز با سابقه و وجهه اي كاملاً فرهنگي، زماني كه با اتكا به تاريخ و تمدن غني خود و برخورداري از فرهنگ عميق و انسان ساز اسلامي - شيعي قد برافراشت، مسلماً به سرعت در مسير تهاجم شديد فرهنگي قرار گرفت تا جايي كه رهبر انقلاب بارها و بارها بعد از پايان برنامه ي براندازي نظامي دشمن، اين مسير را اصلي ترين گام دشمن در مهار آرمانهاي انقلاب دانستند و از آن به شبيخون فرهنگي ياد كردند.
شايد فرهنگ، مترادف با كتاب نباشد اما به واقع نمي توان از سهم عمده كتاب در شاكله بخشي به نظام فرهنگي جامعه گذشت و به واقع آنرا بخش ماندگار و تثبيت كننده آوردهاي فكري و ذهني جامعه بشري ندانست.
از ديرباز تاكنون نگارش كتاب و نحوه نگرش به نگارش و ثبت و ضبط آن نشان دهنده ميزان پيشرفت و بلنداي فرهنگي و اقتدار و جا افتادگي نظام هاي سياسي بوده است تا جايي كه هنوز هم از هجوم وحشيانه قبايل مغول و تاتار به عنوان يك تهاجم ضد فرهنگي ياد مي شود و حتي آنرا با وجود قدرت نظامي بي نظير، ناچيز قلمداد كرده‌اند و در مقابل، ورود اسلام به قلمرو امپراطوري ساساني با تأسي به برنامه‌هاي انسان ساز كتاب آسماني زمينه ساز ايجاد بزرگترين تمدن فرهنگي جهان مي شود.
در سال هاي اخير و با ورود كتاب به دنياي جديد علم و فناوري و پيشرفت هاي شگرف در دنياي ارتباطات و تبادلات علمي و فرهنگي براي كتاب نيز تعريف تازه‌اي به وجود آمده است و براي تمامي فرهنگ ها به خصوص فرهنگ هايي كه مورد هجوم هستند لزوم گذار از اين مقطع تاريخي احساس شده است. مسلم اينكه تمامي داده‌هاي ارتباطات جديد و فناوري هاي نوين، ساخته و پرداخته فرهنگ هاي مهاجم است و ديگر فرهنگ ها بايد از اين زيرساخت هاي وارداتي استفاده كننده باشند و به دور از منطق و واقعيت است اگر تصور كنيم مهاجمين، اين ساخته‌هاي خود را بدون در نظر گرفتن بهره مندي تهاجمي خود در اختيار جوامع ديگر قرار دهند.
فضاي وب، سايت، وبلاگ و تارنما، اينترنت، كتاب الكترونيكي، پيام الكترونيكي، جستجوي اينترنتي، مطالعه در فضاي مجازي و دهها مورد ديگر از اين قبيل اصطلاحات، همگي گوياي اين است كه نوع جديدي از مطالعه و كتاب و كتابخواني به وجود آمده است و جامعه فرهنگي ايران اسلامي نيز در اين مسير قرار گرفته است و راهي طولاني تا رسيدن به اهداف آرماني خود و تثبيت و ‌حتي تهاجم به فرهنگ هاي ضد اسلامي پيش رو دارد و در اين ميان نقش كتابخانه‌ها و سازمان هاي متولي امر كتاب و كتابخواني بسيار تاريخي و اثربخش است.
برنامه ريزي راهبردي و هدفمند جهت تأثير گذاري در اين فضاي گسترده و اختصاص سهمي از اين فضاي بي انتها به فضاي فرهنگ مكتوب و الكترونيكي اسلامي - شيعي شايد آغازي بر اين تهاجم مقدس باشد.
اگر زماني كتاب هاي ارزشمند و فاخر در همه ي علوم اسلامي در كتابخانه‌هاي بزرگ و فاخر جهان اسلام زبانزد تمامي جوامع انساني بود، در حال حاضر نيز مي توان با انسجام و تلاش در محيط سخت افزاري
كتابخانه اي و همچنين فضاي فناورانه و الكترونيك، حضوري متمايز و سعادت بخش داشته باشيم و اين امر با چشم انداز كنوني در مسير انجام قرار دارد.
مقدمه و بيان فوق پيش زمينه اي بود تا با اشاره به ديدار تاريخي كتابداران سراسر كشور در تيرماه سال 90 با رهبر معظم انقلاب و تأسي به منويات و تأكيدات ايشان در حوزه فرهنگ مكتوب و كتاب و كتابخواني كشور، نگاهي تازه به دستاوردهاي اين ديدار و اتفاقات جديد در حوزه كتاب و كتابخواني كشور داشته باشيم.
شايد اولين اتفاقي كه بعد از اين ديدار در سال گذشته و تاكنون مي توان به آن اشاره كرد دريافت لزوم حضور فرهنگي و كتابي در فضاي وب باشد كه اين امر با ايجاد سازمان و شبكه اي با نام كتابخوانان حرفه اي ميسر شد و گام اوليه در اين مسير برداشته شد.
مسلم اينكه هر فعاليت و اقدامي در يك فضاي جديد در شروع كار با چالش ها و مشكلات عديده اي روبرو خواهد شد و شبكه كتابخوانان حرفه اي نيز با اين مشكلات روبرو بوده و هست. اما از ديد نگارنده به عنوان مسئول يك كتابخانه و كسي كه مستقيم با قشر كتابخوان در ارتباط بوده است، وجود اين شبكه اتفاق مثبت و مباركي در حوزه كتابخواني است كه به سبكي جديد پاي بسياري از كتاب نخوانان را به حوزه كتاب و كتابخواني باز كرده است.
به هرحال بسياري از اقشار جامعه براي ورود به يك فضاي جديد نياز به يك سيستم انگيزشي دارند و در بدو امر اين انگيزش به هر طريق ممكن توسط اين شبكه ايجاد مي شود. در اين مورد بارها شاهد بوده ام كه افرادي با آشنايي اوليه با اين سيستم، حال به بهانه شركت در مسابقه يا هر دليل ديگري در مراجعات بعدي پيگير مطالعه عناوين خاصي از كتاب ها شده‌اند و يا اينكه وقتي از علت امانت بعضي از كتابهاي خاص پرسيده ام بر پر مخاطب بودن يا نقد كتاب و يا توصيه دوستان شبكه اي به خواندن كتاب را دليل مراجعه و امانت كتاب دانسته‌اند.
جداي از آمار و ارقام ارائه شده، همين كه فضايي به وجود آمده است تا حداقل زماني از وب گردي بسياري از اهالي مطالعه را به خود اختصاص دهد به خودي خود ارزشمند است جداي از اينكه اين شبكه در آينده نزديك مي تواند با اضافه شدن بعضي از امكانات، مرجعي تخصصي براي جستجوي كتاب باشد.
لزوم برنامه ريزي براي استفاده مفيد از وقت و زماني كه مخاطب در اينترنت براي كتاب و مطالعه گذاشته است در حال حاضر مي تواند يكي از برنامه هاي هدف نهادهاي فرهنگي باشد و جاي بسي خوشحالي است كه در چشم انداز بلند مدت نهاد كتابخانه ها نيز به اين امر توجهي در خور شده است.  
شايد مقايسه درست نباشد، اما به هرحال وقتي در فضاي مجازي بي هدف، سايت هايي با عموميت جهاني صرفاً جهت وقت گذراندن و آشنايي و بيان ديدگاه هاي سياسي ايجاد مي شود و نام هاي سنگيني مانند فيس بوك و يا توييتر به خود مي گيرند چرا در يك كشور اسلامي - شيعي وظيفه اين عموميت يافتن و مقبول افتادن را يك سايت فرهنگي با موضوع كتاب و كتابخواني برعهده نداشته باشد.
         

نویسنده : | در : 23 / 05 / 1391 ساعت: 10:5 | دیدگاه: ()
تعداد بازديد : 6
نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

بخش نظرات این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مسابقات شبکه ی کتابخوانان حرفه ایمسابقات کتابخوانی مرداد ماه 92تفسیر سوره عنکبوت

محسن قرائتی

قرآن در آینه نهج البلاغه

محمدتقی مصباح یزدی

صحیفه سجادیه ( نیایش 16-20)


شمیم رحمت مراقبه در ماه رمضان

میرزا جواد آقا تبریزی

روزه دریچه ای به عالم معنا

اصغر طاهر زاده

اصول عقاید اسلامی (امامت)

محسن قرائتی

علی (ع) و شهر بی آرمان

حسن رحیم پور ازغندی

کوله پشتی طلبگی

قنبر علی تیموری

پرسشها و پاسخها: قرآن شناسی

صالح قنادی

به مجنون گفتم زنده بمان: شهید مهدی باکری

فرهاد خضری

راهکارهای تقویت انگیزه و نشاط

محسن قرائتی

تاریخ و سیره سیاسی امیر المومنان علی (ع)

رسول جعفریان

عوامل موفقیت در تحصیل

مرتضی نظری

مشکلات جنسی جوانان

ناصر مکارم شیرازی

فرهنگ مدرنیته و توهم

اصغر طاهرزاده

مسئله حجاب

شهید مطهری

حقیقت بوف کور

امحمدرضا سرشار

بازخوانی نهضت مشروطیت

رسول جعفریان

فلسطین

سیدعلی خامنه ایساختمان و تجهیزات کتابخانه  (کتابداران)

پرویز عازم


 


     برای شرکت در مسابقات روی عنوان مسابقه کلیک نمایید.

      عضویت در شبکه کتابخوانان حرفه ای کاملا رایگان است.

شبکه کتابخوانان حرفه ای محیطی فعال و پویا برای علاقمندان

                            به کتاب و کتابخوانی است.

                 کتابهای مسابقات را از ما بخواهید.